Beni İnstagram’da da Takip Etmek İster Misin?
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Ödem Atıcı 3 Tarif

Tariften daha önemli şey öncelikle ödeminiz neden var bunun için ne yapmalıyız bunun tespiti💫 Hadi gelin önce ödem nedir neden oluşur bunu anlayalım sonra ödem atıcı 3 tarifi uygulayalım.

Ödem Nedir?

Ödem, deri ve diğer dokularda, hücreler arası mesafede, normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunmasıdır

Ödem neyin habercisidir?

Böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, diyabet, alerjiler, beyin tümörü gibi bazı kronik hastalıkların habercisidir.

Bir hastalığa bağlı olmamasına rağmen vücutta neden ödem oluşur?

VÜCUTTA ÖDEM ARTIRAN KOŞULLAR

-Fazla sodyum tüketmek(tuz,soslar,mineralli sular vb)

– Hareketsizlik(Fazla oturmak)
– Böbrek, karaciğer, kalp, tiroit bezi hastalıkları
– Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, hormon içeren ilaçlar, ağrı kesici ve romatizma ilaçları)
– Kadınlarda adet öncesi ve sırasında yaşanan hormon değişiklikleri

-Yoğun Şeker Tüketmek

-Az su içmek

-Gün içinde fazla karbonhidrat almak

-Hamilelik.

ÖDEM NASIL GEÇER?

Ödem nasıl tedavi edilir?

Ödem tedavisi için öncelikle ödemi yapan neden saptanıp onun tedavi edilmesi gereklidir.

 

Hastanın kendi başına çeşitli idrar söktürücü maddeler kullanarak vücuttan ödemi atmaya çalışması doğru değildir. Çünkü kontrolsüz olarak bu ilaçların kullanılması; vücuttan fazla sıvı kaybı, başta sodyum ve potasyum olmak üzere, elektrolitlerin kaybolmasına ve hastanın önemli zararlar görmesine yol açabilir.

1-Hareket

2-Yükseklik

Vücudunuzun şişmiş kısmını (bacaklar), günde birkaç kez kalp seviyesinin üzerinde tutun. Bazı durumlarda, uyurken etkilenen vücut kısmının yükseltilmesi yardımcı olabilir.

3-Masaj

4-Tuz alımını azaltın

5-Bol bol su için

6-Uykunuza dikkat edin

7-Yeşil yapraklı besinler tüketin

8-Kilonuza dikkat edin

9-Sigara ve Alkol tüketiminize dikkat edin

10-Vücudumuzda sodyum ve  potasyumun birbirleriyle zıt çalışmasından dolayı potasyumdan zengin besinler tercih edin

En Zengin Potasyum İçeren Yiyecekler

 1. TATLI PATATES: 100 gram tatlı patates yaklaşık olarak 230 mg potasyum içerir ve günlük ihtiyacımızın %6’sını karşılar .
 2. MUZ:  100 gramı yaklaşık olarak 358 mg bu mineralden bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacının %10’unu karşılar..
 3. YOĞURT:  100 gramı yaklaşık olarak 149 mg bu mineral vardır. Potasyum içeriği yeşil sebzeler kadar güçlü olmasa da günlük ihtiyacımızın %5’ini karşılar.
 4. KALE: Kıvırcık lahana olarak bilinen kalenin 100 gramı yaklaşık olarak 491 mg potasyum içerir. Günlük ihtiyacının %14’ünü karşılayarak güçlü bir kaynaktır.
 5. ISPANAK: 100 gram ıspanak yaklaşık olarak 466 mg potasyum içerir. Bu değer, günlük ihtiyacımızın %13’ünü karşılamak için yeterli olacaktır.
 6. AVOKADO: Bir çok vitamin ve mineral içeren avokadonun 100 gramı yaklaşık olarak 485 mg potasyum içerir ve bu değer günlük ihtiyacının %13’ünü karşılamaktadır.
 7. LİMA FASULYESİ: Kuru olarak tüketilen lima fasulyesinin besin değeri oldukça yüksektir. Yüksek lifi ve potasyumu sayesinde çok değerli bir besin haline gelmektedir. 100 gram lima fasulyesinin yaklaşık olarak 508 gram bu mineralden vardır ve bu değer günlük ihtiyacımızın %14’ünü karşılayacaktır.
 8. MANTAR: Mantarlar arasında Şitake mantarının en yüksek potasyuma sahip olduğu bilinir. 100 gramı günlük ihtiyacımızın %10’unu karşılar ve bu miktar yaklaşık olarak 356 mg’dır.
 9. BROKOLİ: 100 gram brokoli yaklaşık olarak 316 mg potasyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacının %9’unu karşılamak için yeterli olacaktır.
 10. DOMATES: A ve C vitamininden zengin olan domates oldukça faydalı bir besindir. Antioksidan kaynağı olan bilinen domatesin 100 gramı yaklaşık olarak 237 mg potasyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacının %6’sını karşılamak için yeterlidir.
 11. PANCAR: Antikanserojenik olma ve hipertansiyonu düşürme yönüyle bilinen pancar iyi bir potasyum kaynağıdır. 100 gramı yaklaşık olarak 305 mg bu mineralden içerir ve ihtiyacımızın %8’ini karşılar.
 12. KUŞKONMAZ: Kansere karşı koruyucu olan kuşkonmazın düzenli olarak tüketilmesinde fayda vardır. Ayrıca, folik asit , A ,C ,K ve B vitaminlerinden de oldukça zengindir. 100 gram kuşkonmazın yaklaşık 224 mg potasyum içerdiği bilinir ve bu miktar ihtiyacımızın %6’sını karşılar.
 13. LAHANA: Güçlü bir antioksidan kaynağı olan lahana ayrıca C vitamininden de oldukça zengindir. Bağırsak sağlığını koruyarak hazmı da kolaylaştırır. 100 gram lahananın yaklaşık olarak 196 mg potasyum içerdiği bilinir ve günlük ihtiyacının %5’ini karşılamak için yeterli olacaktır.
 14. SOMON BALIĞI: Balık denilince bir çoğumuzun aklına hemen omega-3  gelir. Doğrudur ancak bunun yanı sıra güçlü bir potasyum kaynağıdır da. 100 gram somon balığı yaklaşık olarak 460 mg potasyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacının %13’ünü karşılamaktadır.
 15. HAVUÇ: Yüksek miktarda A vitamini içeren havucun 100 gramında yaklaşık olarak 320 mg bu mineralden vardır. .
 16. HİNDİSTAN CEVİZİ : Hindistan cevizi vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olarak bilinir. 100 gramında yaklaşık 356 mg bu mineralden içerir ve güçlü potasyum kaynağı olan besinler arasında yer alır.
 17. İNCİR : İncir potasyumdan oldukça zengin bir besindir ve 100 gramında yaklaşık olarak 680 mg bulunur.
 18. KIŞ KABAĞI: Sindirim sistemi ve bağışıklığı güçlendirme, tok tutma, cildi güzelleştirme gibi pek çok faydası olduğu bilinen kabağın 100 gramı yaklaşık olarak 350 mg bu mineralden içermektedir.
 19. HURMA : Bol bol fosfor ve kalsiyum içeren hurmanın 100 gramı yaklaşık olarak 680 mg bu mineralden vardır.

ÖDEM ATICI 3 TARİF

Ödem nedir neden oluşur çözümü nedir konularını anladık ve elimizden gekeni yaptık işte bu adımdan sonra aşağıdaki tarifleri  deneyebiliriz.

❗Ödeminiz yokken sırf tartı az göstersin diye bu çayları içmeniz vücudunuzdan sıvı kaybına neden olur. Vücut sıvısı hayati öneme sahiptir tüm fonksiyonlar için oldukça önemlidir. Lütfen ödem problemi yokken bu tarz uygulamalara girmeyin.⠀
❗Verdiğim tariflerden sadece 1 tanesini tüketin. Günde 1 en fazla 2 kere uygulayın. 1 haftadan uzun süre kullanmayın⠀

🍵Yardımcı Çay;1 kupa sıcak suyun içerisinde bir tutam mısır püskülünü ve 5-7 kiraz sapını bekletin 5 dk sonra süzüp içebilirsiniz. ⠀

💦 Yardımcı su; 1 litre suya yarım salatalık, 4-5 dal nane, yarım limon, yarım çay kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyebilirsiniz. 1-2 saat bekledikten sonra gün boyunca içebilirsiniz.⠀

☘Yardımcı içecek; 1 adet yeşil elma veya kivi 1 silme çay kaşığı zerdeçal ½ silme kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı limon suyu 1/3 bardak su katıp tamamını robottan geçirip bir ara öğünde tüketebilirsiniz.⠀