Beni İnstagram’da da Takip Etmek İster Misin?
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

 

Oku

Hoş Geldin

Burada Sağlık ve Beslenmeye Dair ‘’Okuduğum’’ Senin de Okumanı İstediğim Kitapları Paylaşacağım

Keyifli okumalar Dilerim Umarım Hayatına Tad Katar

1-İNSAN VÜCUDUNA SEYAHAT-GAVIN FRANCIS.

‘’Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.’’

Her şey yazarın, çocukken coğrafyacı olmak istemesi ile başlıyor ama cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olan Gavin Francis, okurunu yüzyıllardır araştırılan ancak hala tam keşfedilmemiş bir coğrafya olan insan vücudunu yolculuğa çıkarıyor.

Kitap yedi bölümden oluşuyor. Her bölümünde insan vücudunun bir bölgesine odaklanılıyor. Beyinden başlayıp ayaklara doğru yukarıdan aşağıya adım adım ilerleniyor ve organlarımızın mucizevi işleyişi paylaşılıyor. Yazar Gavin Francis hastalarının öykülerini tıp, felsefe ve edebiyatla harmanlıyor, insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor.

İnsan vücudu gerçekten de bir bilmece ve bu bilmeceyi yazar, sade ve şiirsel
üslubuyla tıp öğrencilerinden öte herkesin anlayabileceği ve merakla okuyacağı bir şekilde sunuyor okuyucuya. Bu da kitabı farklılaştırıyor. Bilimsel bir alanda herkesin ilgisini çekebilecek, vücudumuzun bölümlerini, organların işleyişlerini ve bir takım hastalıkları öğrenebileceğiniz kitap, insan vücuduna bambaşka açılardan yaklaşmamızı sağlayacak.

Gavin Francis tıp eğitimi sırasında ve sonrasında çeşitli ülkelerde, kültürlerde ve branşlarda çalışmış ve birçok deneyim biriktirmiş bir doktor.

Tıp dışında daha başka pek çok alanla ilgilenmiş, meraklı ve araştımacı biri. Kitaptaki bölümlerde vücudumuzu hem bu deneyimleriyle hem de mitoloji, güzel sanatlar, astronomi, edebiyat ve başka pek çok alanla birleştirerek anlatıyor.

Siz de kütüphanenizde bu kitaba yer açın mutlaka.